Napelem
Napelem alaptípusok
- Monokristályos (egykristályos)napelem. Alapanyaguk a szilícium(Si). Ár-érték arányban a leghatékonyabbak közé sorolható. A legjobbak hatásfoka 18% , de labor körülmények között elértek már 25%-ot is a kutatók.
- Polikristályos napelem: Alapanyaguk szilícium
- Gallium Arzenid napelem: prémium kategória, nagyon drága. Több réteg pn átmenetből épül fel, így fokozzák a hatásfokot kb. 40%-ra. Az űrkutatásban alkalmazzák.
- Amorf szilícium napelem: viszonlag olcsó de hatásfoka 5-8%. Kevesebb A szilíciumból kevesebbet használnak a gyártáshoz, mint az monokristályosnál, az aktív réteg itt 1 µm vastag.
- Egyéb vegyület félvezető napelem: Alapanyaguk kadmium-tellurid és a réz-indium-gallium-szelenid A hatásfokuk kisebb, mint 15%. Az aktív réteg itt is csak 1-2µm vastag.
- Szerves festék napelemek: A fényelnyelő anyag szerves festék, mely az elektrokémia elvén működik. A hatásfok: 2-4% , viszont rendkívüli olcsósága a nagy előnye.
- Polimer napelem: olcsó, de viszonylag alacsony hatásfokú kb. 3%
A hatásfok emelésére több alternatíva is van de ez összetettebb és költségesebb technológiát eredményez. A hatásfok növelésnek van egy plafon értéke (33,7%), mely átléphető ha több vékonyréteg napelem kerül alkalmazásra egymáson, így rétegenként egyre rövidebb fényhullámhosszra érzékenyek.
További hatásfok növelés nagyobb fénykoncentrációval érhető el, amihez lencsék vagy tükrök felhasználásával jutnak el.
A fejlesztések iránya napjainkban nem a hatásfok fokozása, hanem az ár-érték arány (hatásfok x élettartam/gyártási költség )irányában tolódtak, ezzel is a megtérülési idő minimalizálása a cél.
A napelem egyik ügyes felhasználási területe a napelemes utcai világítás: NAPELEMES KANDELÁBER.